Deň zodpovednosti

Ak ste dospelý a máte chuť na pivo alebo iný alkoholický nápoj, môžete si ho vychutnať – ale zodpovedne!
 
Každý Váš deň môže byť takto zodpovedný, stačí sa len ku konzumácii alkoholických nápojov postaviť rozumne, dodržiavať pravidlá striedmosti a vyhnúť sa ich nadmernému užívaniu.
 
V roku 2012 Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spolu s Úradom verejného zdravotníctva SR zorganizovalo pilotný vzdelávací projekt pod názvom Deň zodpovednosti. V 36 mestách Slovenska poskytli špeciálne poradenské služby odborní pracovníci z Regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
 
Hlavným cieľom Dňa zodpovednosti je zvýšiť povedomie verejnosti o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov.
 
V roku 2013 sa k projektu pripojilo Prezídium Policajného zboru SR. Témou 2. ročníka Dňa zodpovednosti bolo posolstvo, že alkohol za volant nepatrí, na ktoré sa sústredia aj mimoriadna policajná akcia v 36 mestách Slovenska, zameraná na prevenciu jazdy pod vplyvom alkoholu.
 
V roku 2014 Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spolu s partnermi Policajným zborom a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zorganizovali v 8 krajských mestách už 3. ročník Dňa zodpovednosti. V tomto roku bola v centre pozornosti zodpovednosť vodičov. Tentokrát navyše v záujme polície i pivovarníkov boli aj cyklisti, pre ktorých boli v rámci nového projektu OpriBIKE pripravený aj Kódex zodpovedného cyklistu.
 
4. ročník Dňa zodpovednosti sa zameral najmä na tzv. "mladých" vodičov s dĺžkou vodičskej praxe do 5 rokov. V zmysle hesla "Keď pijem, auto ostane doma" sa zapojili do projektu aj vybrané slovenské reštauračné prevádzky a pohostinstvá, ktoré boli vybavené jednorazovými testermi na zistenie prítomnosti alkoholu v dychu, ktoré zákazníci mohli bezplatne využiť.
 
Deň zodpovednosti 2016, organizovaný opäť v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru, porovnával štatistiky nehodovosti u mužov a žien, ktorí sadajú za volant pod vplyvom alkoholu.